Aquinas Institute                                                                                             
                                                       for Theology and Catholic Studies                                                    Fides quaerens intellectium
Home  |   Courses Offered  |   Current/Upcoming Courses   |   MA Program  |   Registration   |   Faculty   |   Links   |   Contact Us   |   Donations   |   Testimonials     

 

Curriculum Vitae

Fr. Jason Vidrine




Birthday: 29 May 1981
Father and Stepmother: James and Janis Vidrine
Stepfather and Mother: David and Debbie Blood
5 Siblings: 1 Brother, 4 Sisters

Work Experience:

Employee at a local convenience store for two years in high school.

Education:

Graduated Valedictorian from Bayou Chicot High School - May 1998
Entered St. Joseph Seminary College - August 1998
  • Chairman, Vocation Committee
  • Student MC/Sacristan
  • SGA President
  • Graduated May 2002 with BA in Philosophy and Liberal Arts, Magna Cum Laude
Entered Pontifical North American College - September 2002
  • Assistant Sacristan, 2002-2004
  • Head Sacristan, 2004-2005
  • Chairman of the Pastoral Council (2005-5006 Academic year)
Studied at Pontifical University of St. Thomas Aquinas - Oct. 2002 - June 2006
Earned S.T.B., Magna Cum Laude - June 2005
Earned M.A. in Dogmatic/Systematic Theology, Magna Cum Laude - June 2006

Seminary Apostolic Work:

St. Joseph Seminary College:
  • Visited sick in Nursing Homes in Covington, LA.
  • Worked at a Children’s home in Covington, LA.
  • Taught adults to read at Faith Bible Church, Covington, LA.
  • Worked with youth at St. Joseph Church, Ponchatoula, LA.
  • Worked with poor and young at Covenant House, New Orleans, LA.
  • Assisted classes with challenged children, Covington Elementary School
  • 15 day mission trip to Saltillo, Mexico
North American College

  • Legion of Mary, 2002-2005
  • President of Legion of Mary, 2004-2005 Academic year
  • Diaconal ministry in Catholic parish at Navy Base in Naples, Italy
Summer Parish Assignments as a Seminarian:

  • Summer 1999 - Our Lady of Perpetual Help Church, New Iberia, LA.
  • Summer 2000 - Assumption of Our Lady Church, Mire, LA.
  • Summer 2001 - St. Joseph and Our Lady of Victory Churches, Loreauville, LA.
  • Summer 2002 - Assumption of Our Lady Church, Mire, LA.
  • Summer 2003 - Studied French in Toulouse, France
  • Summer 2004 - St. Anthony Church, Eunice, LA.
  • Summer 2005 - Cathedral of St. John the Evangelist, Lafayette, LA.
Ordinations:

  • 6 October 2005 - Diaconal Ordination at St. Peter’s Basilica, Rome, Italy
  • 8 July 2006 - Priestly Ordination at St. John Cathedral, Lafayette, LA.
Parish Pastoral Assignments:
  • 19 July 2006 - 18 June 2008 Parochial Vicar, Our Lady of Wisdom Church and Catholic
  • Student Center - University of Louisiana, Lafayette, LA.
  • 18 June 2008- Present Parochial Vicar, Sts. Peter and Paul Church, Scott, LA.
Aquinas Institute for Theology and Catholic Studies
103 Railroad Avenue
St. Martinville, Louisiana 70582
(337)394-6550